Ce este Rotary?

Rotary este o organizatie mondiala ai carei membri sunt oameni care isi dedica viata proiectelor umanitare, oameni care incurajeaza, sustin si motiveaza proiecte care vin in ajutorul societatii, fara a dori, in schimb, beneficii materiale, politice, electorale sau de alta natura!

Care este scopul Clubului Rotary Constanta?
Clubul Rotary Constanta si-a asumat si a inteles pe deplin conceptul de responsabilitate sociala, pe care suntem datori sa o simtim fiecare dintre noi, in incercarea de a-l ajuta pe aproapele nostru si de a construi o societate care sa functioneze pe principiul reciprocitatii si al daruirii nepartinitoare.

Program:
Crearea unui program pilot care sa uneasca cluburile in eforturile lor si care sa furnizeze oportunitati de grup, oferind, in acelasi timp, flexibilitate in implementare si raspuns la nevoile comunitatii locale proprii.
Elaborarea criteriilor care vor fi folosite pentru selectarea unui viitor program colectiv, inclusiv o masura standard a succesului.
Dezvoltarea unui proces de identificare a viitorului program colectiv.
Urmarirea oportunitatilor de cooperare cu alte organizatii pentru o mai buna indeplinire a obiectivelor programului.
Dezvoltarea unui plan de constructie a unui consens organizational pentru programul colectiv selectat.