Alexandre Dubach, concert extraordinar la Ateneu

Ateneul Roman a fost, sambata seara, 31 Octombrie 2009, gazda recitalului extraordinar sustinut de marele violonist al timpurilor noastre, Alexandre Dubach, cel care a dat viata, unei capodopere de virtuozitate si expresivitate muzicala, Integrala Capriciilor pentru Vioara Solo, de Niccolo Paganini. Alexandre Dubach a concertat pentru prima oara in Romania in 2007, in cadrul proiectului “Sibiu-Capitala Culturala a Europei 2007”. Prezenta activa pe scenele de concert europene ca solist, sau in recitaluri cu repertorii diverse, talmacite la cele mai inalte cote artistice, Alexandre Dubach este preocupat, la randul sau, de formarea tinerilor. Stau marturie cursurile de maiestrie sustinute la Castel del Monte, Zurich, Sion. Recitalul extraordinar de la Ateneu a fost organizat de Fundatia Rotary Club Constanta, alaturi de Sistemul ONU in Romania, in parteneriat cu Filarmonica George Enescu. Recunoscut pentru realizarea integralei concertelor Paganini, distins cu premii internationale importante, violonistul elvetian Alexandre Dubach a oferit auditoriului bucurestean o reprezentatie caritabila, in scopul de a-i sustine pe cei 22 de elevi ai Colegiului National “Mircea cel Batran din Constanta” pentru participarea la concursul international “Space Settlement Design Contest”, organizat de NASA. Concursul se adreseaza elevilor de liceu din intreaga lume si solicita elaborarea de proiecte ale unor asezari umane de diferite dimensiuni in spatiul extra-atmosferic. Romania va fi reprezentata pentru al saselea an consecutiv de elevii constanteni, care sunt si singurii castigatori ai acestui concurs din spatiul UE.2-sala-ateneu-lojile-invitatiilor-magda3-dubach-tanase-si-vieru-diploma1-magda-dubach-sava-diploma (sursa: Cronica Romana)