Apel umanitar pentru un semen de-al nostru

Dragi prieteni,

Mă grăbesc să vă spun, chiar din primele cuvinte, că acesta este un apel de suflet, făcut în nume personal şi adresat în nume personal, cu convingerea că o situaţie-limită în care se află un coleg de-al nostru, un prieten al multora dintre noi, nu ne poate lăsa indiferenţi. Fie şi numai pentru faptul că aceasta se poate repeta oricând şi oricui, iar în astfel de cazuri solidaritatea poate să fie singura soluţie salvatoare. Emil Sapoian,membru al Clubului Rotary Baia Mare 2005, a fost diagnosticat,la cei 54 de ani pe care îi are, cu o boală nemiloasă. În prezent, medicii recomandă chimioterapie şi ,dintre toate variantele luate în calcul, familia şi-a legat speranţele de rezultatele încurajatoare obţinute în situaţii similare la o clinică din străinătate. Sunt sigură că intuiţi că resursele familiei sunt limitate, dar că speranţa ei este fără de margini. Şi cine nu s-ar lega fie şi de o firavă speranţă atunci când este vorba despre şansa la viaţă a cuiva drag ?! De aceea, am decis să nu rămân indiferentă şi să mă adresez unor prieteni despre care am, de asemenea, convingerea că nu pot rămâne indiferenţi faţă de suferinţa unui semen .Vă cunosc ca oameni, vă cunosc ca rotarieni şi sunt bucuroasă că am avut prilejul să descopăr omenia, altruismul şi implicarea pe care le-aţi dovedit nu o dată. Repet: acesta este un apel de suflet şi altor suflete mari îl adresez sperând ca împreună să putem face ca inima colegului nostru să bată pentru mulţi ani de acum înainte. Dacă, apreciind că la fel va fi perceput şi de alţi colegi din cluburile din care faceţi parte, doriţi să le prezentaţi acest mesaj, aveţi toate mulţumirile mele.Insist însă, pentru a fi foarte bine înţeleasă, în a sublinia că este doar un demers personal, pe care l-am adresat unor prieteni în nume personal, şi el nu angajează calitatea de rotarian nici a mea, nici a voastră, nici a celor care ni s-ar putea alătura. Vă mulţumesc pentru orice ajutor pe care consideraţi că îl putem acorda, împreună, unui prieten aflat într-o situaţie grea de viaţă.Nu vreau să închei spunând cuvinte mari, dar poate că Sărbătorile pe care le vrem cu toţii luminoase, îmbelşugate, liniştite le-am putea percepe astfel şi din perspectiva unei fapte bune.
Contul deschis pe numele acestuia este: RO97BRDE250SV22673532500, BRD Baia Mare.
Cu prietenie,
Martha Maria Mocanu