Asociatia Pro Democratia

are deosebita placere de a va invita pe dumneavoastra si pe un alt membru al organizatiei pe care o reprezentati la un seminar cu tema Un Parlament Deschis, ce va avea loc in data de 25 iunie 2009, intre orele 14:30 si 17:00, in Constanta, sala Decebal, Hotel IBIS, str. Mircea cel Batran, nr. 39B-41. Acest seminar isi propune sa contribuie la instruirea a cel putin unei persoane din organizatia dvs. cu privire la transparenta parlamentara, participarea societatii civile la procesul legislativ si instrumentele pe care si organizatia dvs. le are la dispozitie pentru a optimiza proiectele de legi din domeniile de interes.  Participarea organizatiilor neguvernamentale la procesul decizional are un rol important in constructia unei culturi politice participative mature, sprijinind cetatenii sa inteleaga mecansimele de functionare a institutiilor statului. In ultimii ani presiuni mari din partea societatii civile au determinat Parlamentul sa devina o institutie transparenta. Acum este momentul sa incurajam, sa pregatim si sa mobilizam o participare relevanta si durabila pentru elaborarea proiectelor legislative in parteneriat cu societatea civila. La sesiunea de instruire sunt asteptati sa participe reprezentanti ai organizatiilor neguvernamentale din judetele Constanta, Tulcea si Calarasi. Costul transportului pentru participanti din afara Municipiului Constanta va fi acoperit de organizatori. Impreuna cu aceasta invitatie de participare, va trimitem agenda evenimentului. Aceasta sesiune de instruire este organizata in cadrul proiectului Un Parlament Deschis implementat de Asociatia Pro Democratia si finantat de Fundatia Hanns Seidel.