Didactica Antidrog – last minute!!!

Va reamintim ca mai sunt 3 zile pana la inceperea programului de formare “Didactica Antidrog”!

Taxa de participare: 200 Ron

Durata: 40 de ore (19-21martie)

Nr. de credite: 10 credite

Locatie: sediul Rotary-Club Constanta, b-dul Tomis 308, bl. LT3 parter (in spatele Bancii Carpatica – zona Megaimage Tomis III)

Tematica:

1. Informaţii generale privind consumul de droguri

Cadrul legislativ care reglementeazã problematica traficului şi consumului de droguri.

Prezentarea generalã a principalelor categorii de droguri.

Portretul unui consumator de droguri.

Mituri despre droguri.

Mituri despre consumatorii de droguri.

2. Prevenirea consumului de droguri în şcoalã

Nevoile adolescenţilor.

Adolescenţa şi riscurile ei.

Strategii didactice de prevenire a consumului de droguri

Decalogul conduitei profesorului în cadrul orelor de prevenire a consumului de droguri

TIC în cadrul orelor de prevenire a consumului de droguri.

3. Prevenirea consumului de droguri în comunitate

Rolul comunitãţii în prevenirea consumului de droguri

Modalitãţi de implicare activã a comunitãţii în prevenirea consumului de droguri.

Educaţia adulţilor. Educaţia pãrinţilor.

Pentru inscrieri accesati site-ul www.rotaryclub-constanta.ro (In site veti vedea o bulina rosie pe care scrie „Didactica Antidrog”. Apasati pe ea si astfel veti putea descarca si citi CONTRACTUL INDIVIDUAL pentru furnizare de cursuri acreditate MEC-CNFP. Pentru a va inscrie, completati datele din fereastra albastra dreapta jos, apoi trimiteti)

Informatii suplimentare la Nr. de telefon : 0741014014; E-mail: rotary@rotaryclub-constanta.ro