Rotary Club Kavala, noul partener al R.C. Constanta

Acum cateva saptamani, va anuntam ca vom reveni

1 IMG_2748

cu informatii despre parteneriatele incheiate de Rotary Club Constanta. Nu a durat mult, si, dupa o perioada de tatonare de cca. trei ani, am ajuns sa putem incheia inca un parteneriat cu o fundatie omologa, din Kavala – Grecia. In perioada 30.08.13 – 01.09.13 am fost vizitati de o echipa de voluntari apartinand fundatiei elene, finalul acestor discutii materializandu-se prin semnarea documentelor de infratire inter-institutionala. Ne asteapta un drum nu foarte simplu, ambii parteneri avand o expertiza bogata in ceea ce priveste performanta in voluntariat. Rotary Clubul din Kavala a fost infiintat in 1952 si are in componenta sa membri fondatori in exercitiu, ceea ce ne transmite noua constantenilor inca o provocare extraprofesionala.

1 IMG_2699

Nu este lipsita de interes coincidenta prin care, aceasta fundatie – fiind garantul de performanta al multor altor fundatii Rotary din zona balcanica – a pus piatra de temelie la formarea Rotary Clubului din Varna, alt partener devenit traditional al voluntarilor tomitani. Desi schimburile culturale realizate atat cu colegii bulgari cat si cu cei greci au demarat oarecum in acelasi timp, iata, ca doar acum a venit momentul finalizarii formalitatilor cu fundatia ellena. In perioada urmatoare vom pregati un program de activitati ce se vor derula in perioada 2013-2015. Asa cum a subliniat presedintele RC Kavala Ilias Sidiratos “este simplu de a realiza cadrul formal al infratirii noastre, mai greu va fi sa punem in practica toate aceste idei nobile dezvoltate la Constanta. Aceasta va fi posibil numai avand alaturi de un partener puternic, asa cum este Rotary Clubul gazda”. “Vorbind aceeasi limba a sustinerii comunitatii careia ne adresam prin toate actiunile noastre, fara efort, am identificat cateva proiecte care le putem aborda cu usurinta in perioada imediat urmatoare” a subliniat presedintele Rotary club Constanta – Rasid Ialcin. Alaturi de cei doi presedinti de cluburi au fost prezenti membri ai diverselor comisii de administrare interna apartinand ambelor fundatii dintre care enumeram Eliza Ciutrea, Nitsa Sidiratos, Lefteris Tsakiridis, Iannis Spanakis, Florentina Enescu – Dombi, Laura Cinca, Gabriel Dimoftache, Florin Constantin, Anton Hiropedis, Cristina Dincu si altii. Reuniunea curenta a Rotary Clubului Constanta s-a terminat ieri printr-un spectacol sustinut de exponenti ai comunitatii elene din Constanta, care, ne-au delectat cu o suita de dansuri traditionale grecesti. Restul comentariilor sunt de prisos, pozele alaturate si articolul din ziarul Telegraf vorbind de la sine despre atmosfera cordiala a intalnirilor de la tarmul Marii Negre.

1 IMG_2641

1 IMG_2713 1 IMG_2728 1 IMG_2694