SCRISOAREA GUVERNATORULUI

PENTRU LUNA IUNIE 2009
Dragii mei,
Se spune ca vine intotdeauna un timp pentru toate . Sub semnul acestui timp am primit ,impreuna, acum un an, mandatul  de spirit si fapta rotariana, sub semnul lui  am ajuns la momentul bilantului.Un bilant al fiecaruia dintre cluburile din district, un bilant al fiecaruia dintre cei peste 2600 de rotarian si un bilant al Districtului.Asa cum spuneam si in Raportul de activitate pe care l-am prezentat in cadrul Conferintei Districtuale desfasurate la Sinaia, consider ca avem motive de multumire pentru ceea ce am reusit sa realizam si le multumesc pentru aceasta asistentilor guvernatori, presedintilor de comisii si comitete, presedintilor si secretarilor de cluburi.  Exista, in acelasi timp, si proiecte pe care ,din diverse motive, nu le-am finalizat ,asa cum exista visuri carora nu am reusit sa le gasim implinire.Pentru acestea avem obligatia sa continuam sa credem si sa actionam, si mai uniti, mai presus de noi insine, si mai presus de dificultatile vremurilor pe care le traim. Am acumulat cu totii experienta inca unui an, atat in ceea ce priveste organizarea cluburilor, initierea de proiecte si finalizarea lor,colaborarea intercluburi si cu autoritatile. O analiza sincera si exigenta- care vreau sa cred ca ne este in putinta sa o realizam  in echipa fiecarui club in parte si in cea de coordonare a Districtului- ne va arata si unde avem obligatia sa corectam, sa ne mobilizam, sa intervenim.Personal, le adresez multumiri tuturor acelora  care s-au implicat ,cu responsabilitate, onorandu-si mandatele ce le-au fost incredintate. Vizitele de cluburi si evenimentele la care am fost invitata mi-au confirmat ca   exista rotarieni  al caror exemplu merita sa  fie urmat de cati mai multi dintre noi.Iar spirit rotarian inseamna inclusiv continuitate, transparenta  si puterea de a gasi impreuna ceea ce ne uneste pentru a ne ridica deasupra a ceea ce ne-ar putea dezbina.  In spiritul acestei transparente, vreau sa va asigur ,din nou, ca pe 15 iulie a.c. voi face public, pe site-ul Districtului, raportul financiar final.
Dragi prieteni, folosesc cadrul acestei ultime scrisoari pe care v-o adresez in calitatea oficiala de guvernator pentru a le multumi si a-i felicita pe cei care si-au incheiat mandatul detinut si pentru a le ura succes acelora care  il preiau.Am spus nu o data ca nu este usor sa iti asumi calitatea de membru Rotary si cu atat mai putin sa fi investit cu responsabilitatea unei functii.Vremurile pe care le traim astazi fac aceste optiuni si mai dificile.  Personal, voi sluji mai departe propriile mele principii de viata , dar si crezul rotarian pe care mi l-am asumat.Am invatat multe in  calitatea mea de guvernator si din reusite, si din esecuri, si din dezamagiri, si de la prietenii adevarati si de la aceia care doar au pretins ca sunt prieteni adevarati. Si unora , si altora le multumesc. Drum bun, pe mai departe, tuturor!
Cu prietenie rotariana,
 Martha Maria MOCANU