Padurea Rotary din Brazilia

Sfarsitul anului 2011 aduce Rotary Club Constanta ca participant in realizarea proiectului international Nosso Borque’s, initiat de Rotary Clubul Saint Andre Norte din
Brazilia. Practic, cluburile Rotary participante au plantat fiecare cate un copac intr-o zona poluata din zona industrial a orasului Saint Andre.  Padurea Rotary numara 900 de copaci, reprezentand tot atatea Cluburi Rotary din intreaga lume. Acest proiect demonstreaza inca o data ca reteaua fundatiilor Rotary reprezinta o forta care genereaza proiecte de mare impact, numai in serviciul comunitatii, fara aparteneta politica sau religioasa. Daca proiectul a demarat in Septembrie 2011, plantarea propriuzisa s-a efectuat in cursul lunii Noiembrie a aceluiasi an. Ateptam colegii din Brazilia sa ne viziteze orasul, cel mai probabil in perioada Mai – Iunie 2012. Din Romania au mai participat Rotary Cluburile din Braila si Tulcea.